Events of Dr. Ambedkar's Life

14 April 1891 He was born at Mhow Village of Madhya Pradesh State.

1896 His Mother Bhimabai died.

1907 He passed SSC.

1912 He became a Graduate

January 1913 He was appointed as a Lieutenant in the Baroda State Forces.

2 February 1913 His father Ramji Sakpal passed away.

21 July 1913 He reached New York and joined Columbia University

1915 He obtained his Master of Arts from Columbia University

June 1916 He done Ph.D. from the Columbia University for his thesis “National Dividend ofIndia : A Historic and Analytical Study”

October 1916 He joined London School of Economics and Political Science, and Grays Inn for the degree of M.Sc., D.Sc., and Bar-at-Law.

21 August 1917 He came back to India without getting these degrees because the duration of his scholarship had expired.

September 1917 He was appointed Military Secretary to the Maharaja of Baroda. But he resigned this post.

November 1918 He was appointed as Professor of Political Economy in the Sydenham College, Bombay.

January 1919 He gave evidence before the Southborough Committee dealing with the franchise in the light ofthe Montagu Chelmsford Reforms.

31 January 1920 He founded the paper “Mook Nayak’. Having passed through the stages of ‘Bahishkrit Bharat’ (Excluded India), Samata (Equality) and ‘Janata’ (people).

5 July 1920 He resigned the professorship and sailed for London to accomplish his unfinished studies.

June 1921 He was awarded the degree of Master of Science by the University of London for his thesis “Provincial Decentralization of Imperial Finance in British India.”

October 1922. He was called to the Bar. 189

March 1923. He was awarded the degree of D.Sc. by the University of London for his thesis, “The Problem of the Rupee”.

14 April 1923 He returned to India after equipping himself With the degrees of M.Sc., D.Sc. and Bar-at-Law.

 June 1923 He started practice as Barrister.

20 July 1924 He founded the Bahishkrit Hitakarini Sabha, Bombay. The name of this organization kept on changing. It was also called Equality League, and Depressed Classes Institute for sometime.

1926. He founded the Samata Sainik Dal (Social Equality Army).

1927 He was nominated as member of the Bombay Legislative Council.

19-20 March 1927 He launched at Mahad the first War of Independence of the down-trodden with a view to getting for them the right of drinking water from the Chowdar Tank.

August 1928 He founded the Depressed Classes Education Society.

23 October 1928 He gave evidence before the Simon Commission.

23 October 1929. While on a tour ofEast Khandesh he was injured when the horse of the tonga bolted.

2 March 1930 He started Satyagraha at Nasik with a view to getting the right for entry into the Kalaram Mandir. 190

4 October 1930 He sailed for London to participate in the First Round Table Conference. He returned from London on 27.2.1931

15 August 1931. He sailed again for London to participate in the Second Round Table Conference.

26 January 1932. He came back to Bombay. His efforts at the Round Table Conference were fruitful as the down-trodden got political rights through the communal Award.

24 September 1932. He signed the Poona Pact and saved the life of Gandhiji who had undertaken a fast unto death on the issue of the political rights of the downtrodden which Dr.Ambedkar had secured for them for the first time.

7 November 1932. He went to London to participate in the Third Round Table Conference.

30 April 1933. He went to London to attend the session of the Joint Committee.

27 May 1935. His wife Ramabai dead.

1 June 1935 He was appointed as Principle ofthe Government Law College, Bombay.

13 October 1935. In a Conference at Yeola he declared that though he was born a Hindu but he would not die as a Hindu.

May 1936. He published his treatise ‘Annihilation of Caste’. It was proposed to be his presidential address to the Annual Conference of the Jat Pat Todak Mandal, Lahore but the Conference was cancelled as the organizers did not like certain portions in the address. 191

August 1936 He founded the Independent Labour Party.

January 1937 He resigned from the Government Law College, Bombay.

February 1937 He was elected to the Bombay Legislative Assembly. His party (I.L.P.) won 15 seats out of 17 it contested.

2 July 1942. He was appointed as Labour Member of the Viceroy’s Executive Council.

19 July 1942. He founded the Scheduled Castes Federation.

1943 He secured reservation in the services for the Scheduled Castes.

July 1945 He established the People’s Education Society, Bombay.

15 April 1946. He represented the case of the down-trodden before the Cabinet Mission.

20 June 1946. He established Siddharth College, Bombay.

July 1946. He was elected to the Constituent Assembly of India.

15 August 1947 He became the First Law Minister of Independent India.

29 August 1947 He was elected as Chairman of the Constitution Drafting Committee.

October 1948. He published his book, “The Untouchables” in which he propounded the theory that the Untouchables were Buddhists.

26 November 1949 The Constitution of India drafted by him was approved by the Constituent Assembly. 192

May 1950 He participated in the First World Fellowship of Buddhists Conference held in Sri Lanka.  September 1951 He established Milinda Maha Vidyalaya, Aurangabad.

27 September 1951 He resigned from the Nehru Cabinet.

March 1952 He was elected as a Member of the Rajya Sabha.

December 1954 He participated in the Third World Fellowship of Buddhists Conference, Rangoon, Burma.

1955 He founded the Bhartiya Baudh Mahasabha (Buddhist Society ofIndia.)

1955 He founded the Marathi Weekly Prabuddh Bharat.

14 October 1956 He embraced Buddhism at Nagpur at the hands of Venerable U Chandramam Mahathera of Kushinagar.

15-21 Nov 1956 He participated in the Fourth World Fellowship ofBuddhists Conference, Kathmandu, Nepal.

30 November 1956 He founded Republican Party ofIndia.

6 December 1956 He passed away in sleep at his residence, 26 Alipur Road, Delhi.

He was cremated in Bombay (Shivaji Park, Dadar) on 7 December 1956.